top of page

Badania wykazały, że Qigong (Chi Kung) wydatnie pomaga przy objawach chronicznego zmęczenia.


Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), qigong działa poprzez rozluźnianie i uwalnianie zablokowanych kanałów energetycznych ciała (meridianów). Energia w ciele może wtedy płynąć bez przeszkód. ID 45156317 © Monika Wisniewska | Dreamstime.com

Czy starożytna terapia lecznicza sprzed tysięcy lat może być skutecznym wsparciem, w szybkim tempie naszego życia? Czy może zredukować często teraz występujące, objawy chronicznego zmęczenia? Odpowiedź brzmi - tak - jak wynika z ostatnich badań, przedstawionych na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Medycyny Behawioralnej.


Dodatkowym potwierdzeniem skuteczności tej metody jest fakt, że prawie 70% populacji miejskiej w Chinach angażuje się w terapię leczniczą, a jej popularność w USA rośnie. Qigong, starożytna taoistyczna sztuka samoleczenia, jest tradycyjną chińską terapią medyczną sprzed tysięcy lat. Ostatnio wykazano, że zmniejsza ona chroniczne objawy zmęczenia. Okazało się, że ten program łagodnych ćwiczeń i medytacji, który można przetłumaczyć jako "kultywowanie energii życiowej", znacznie zmniejszył objawy chronicznego zmęczenia, w grupie randomizowanego kontrolnego badania.

Qigong (wymawiane także jako "chi-kung") przypomina jogę, ponieważ łączy w sobie regulację ciała, umysłu i oddechu, poprzez delikatne ćwiczenia i medytację. Oprócz zmniejszenia poziomu zmęczenia, badanie wykazało, że Qigong doprowadził również do znacznej poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego oraz duchowego samopoczucia (wedle zatwierdzonych standardów pomiarowych).

W randomizowanym badaniu, 154 pacjentów w wieku od 18 do 55 lat, którzy kwalifikowali się w definicji zespołu chronicznego zmęczenia (niewyjaśnione przewlekłe zmęczenie trwające co najmniej sześć miesięcy plus inne kwalifikacyjne objawy zespołu przewlekłego zmęczenia), znajdujących się w Ośrodkach Zapobiegania i Zapobiegania Chorób, podzielono losowo na dwie grupy. Jedna grupa uczestniczyła w sesjach Qigong dwa razy w tygodniu, przez okres pięć tygodni, z każdą sesją trwającą po 2 godziny, a także z zaleceniem ćwiczeń w domu po 15-30 minut dziennie, podczas gdy inna grupa kontrolna została przypisana do listy oczekujących.

Ruchy Qigong składały się z 10 form, które zwykle wykonywano rano, a także z medytacji, które skupiały się na przeponowym oddychaniu i były wykonywane w nocy, przed pójściem spać.

Zanotowano zmniejszenie całkowitego zmęczenia aż o 39 procent!

Pacjenci z grupy Qigong wykazali 39-procentową redukcję całkowitego wyniku zmęczenia. Co najmniej 30 minutowe ćwiczenia Qigong, przez trzy dni w tygodniu, dały prawie dwa razy lepsze wyniki. Im więcej praktykowania, tym lepsze były wyniki końcowe badania. Ćwiczenia Qigong zmniejszały objawy zmęczenia co raz bardziej.

Naukowcy przetestowali także krew części uczestników ćwiczeń Qigong, pod kątem oznak zapobiegania starzeniu i wzrostu szans na długowieczność. W grupie ćwiczącej Qigong, naukowcy odkryli statystycznie istotny wzrost telomerazy, enzymu komórkowego, który chroni DNA komórek i pozwala na "rekonstrukcję" telomerów komórki, przedłużając tym samym żywotność komórek. Poziomy telomerazy są wykorzystywane jako wskaźnik starzenia się komórek. Wykazano, że są one niższe u osób z wysokim poziomem stresu życiowego. Wpływ ćwiczeń medytacji na podwyższenie telomerazy został już wykazany w poprzednich badaniach.

Dlaczego Qiqong zyskuje popularność?

Dla wielu ludzi w USA, Qigong wydaje się dość tajemniczy i trudny do zrozumienia, w jaki sposób takie ćwiczenia mogą zmniejszyć objawy chronicznego zmęczenia. W końcu jest to bardzo powolny, bardzo delikatny ruch; a na Zachodzie jesteśmy uczeni, że musimy przelać pot i przesuwać granice swojej wydolności.


Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską (TCM), Ćwicząc Qigong upewniamy się, że nie ma stagnacji (zablokowania) w każdym miejscu wzdłuż kanałów naszego ciała (meridianów); Qigong powoduje, że energia płynie bez przeszkód.


Dla wielu ludzi w USA, zwłaszcza dla seniorów, powolny, delikatny ruch, jest atrakcyjnością tej terapii. Każdy może ćwiczyć Qigong i można to robić także w domu, bez drogiego sprzętu lub odzieży. Wraz z pojawieniem się nowych badań na pewno będzie dużo więcej osób zainteresowanych ćwiczeniem Qigong w domu lub w grupach, ćwiczących w lokalnym ośrodku oferującym ćwiczenia Qigong.
Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w 2012 roku i jest regularnie aktualizowany.


[1] Chan JS. Wpływ ćwiczenia Qigong i jego zależność dawka-odpowiedź, w zmniejszaniu zmęczenia u pacjentów z chronicznym syndromem zmęczenia: randomizowane badanie kontrolowane na liście kontrolnej, przedstawione na 33. dorocznym spotkaniu i sesjach naukowych Towarzystwa Medycyny Behawioralnej, 14 kwietnia 2012r. Http://www.sbm.org/UserFiles/file/PaperSession34Effects.pdf.

[2] Ho RT, Chan JS, Wang CW, et al. Randomizowana, kontrolowana próba ćwiczeń Qigong przy objawach zmęczenia, funkcje i aktywność telomerazy u osób z chronicznym zmęczeniem lub chronicznym syndromem zmęczenia. Ann Behav Med. 2012 27 czerwca. [Epub przed wydrukiem] PubMed PMID: 22736201.

[3] Epel ES, Lin J, Dhabhar FS, i in. Dynamika aktywności telomerazy w odpowiedzi na ostry stres psychiczny. Brain Behav Immun. 2010 Maj; 24 (4): 531-9.

[4] Jacobs TL, Epel ES, Lin J, i in. Intensywny trening medytacyjny, aktywność telomerazy komórek odpornościowych i mediatory psychologiczne. Psychoneuroendocrinology. 2011 Jun; 36 (5): 664-81.

przetłumaczył: AKAN / Chata Mirdada

www.chatamirdada.com

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page