top of page

Zalety ćwiczenia Tai Chi

Naturalna kuracja w erze cyfrowej

Tai chi (Taijiquan) znany jest już od stuleci, ale ostatnio stał się popularny w kręgach praktykujących holistyczne uzdrawianie, kiedy okazało się, że może to być świetna aktywność dla osób cierpiących na artretyzm i inne długotrwałe dolegliwości fizyczne.

Tai Chi to starożytna chińska tradycja delikatnych form ćwiczeń fizycznych obejmujących rozciąganie i ruchy w powolny, kontrolowany sposób wraz z technikami oddychania. Istnieje wiele różnych odmian Tai Chi. Niektóre z nich koncentrują się na samym zdrowiu, inne skierowane są bardziej na aspekty sztuk walki, zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Luke Hughes, wykwalifikowany instruktor Tai Chi, powiedział nam: "Podczas gdy istnieje wiele dyscyplin Tai Chi (Yang, Chen, Wu i Sun), zawsze kieruje się one tymi samymi podstawowymi zasadami: zyskuje się kontrolę nad oddychaniem i ruchem oraz podczas procesu ćwiczeń, umysł staje się jednym z ciałem. Dla początkującego łatwo jest pomyśleć o Tai Chi jako o sposobie pozyskiwania wewnętrznej energii i przekształcania jej w zewnętrzne kształty i ruchy (jing), które wraz z umysłem i ciałem połączone są w symboliczny związek.

Niekonkurencyjny charakter Tai Chi sprawił, że jest popularnym ćwiczeniem dla osób, które wcześniej ćwiczyły jogę.

"Jest to odpowiedni wybór do fitnessu w starszym przedziale wiekowym, ponieważ kosztuje relatywnie niedużo wysiłku i minimalizuje nacisk na mięśnie i stawy, dzięki czemu jest także bezpieczną formą ćwiczeń dla osób z problemami zdrowotnymi. "Starsi pacjenci są często skierowywani do klas Tai Chi, ponieważ udowodniono, że ćwiczenie Tai Chi zmniejszają ryzyko niebezpiecznych upadków, obniża ciśnienie krwi i poprawia zdrowie psychiczne" - wyjaśnia.

 Mimo delikatnych ruchów uczestnicy często zgłaszają zwiększoną energię i wytrzymałość, a także poprawę stabilności i równowagi. Tai Chi słynie nie tylko ze swoich fizycznych korzyści zdrowotnych, ale także z poprawy stanów emocjonalnych - zmniejsza stres, lęk i depresję, a także poprawia nastrój.

opracowano na podstawie: Natural Health

opracowanie: Chata Mirdada

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page