top of page

Terapeutyczne działanie roślin – którymi z nich szczególnie warto się otaczać?
Większość posiadaczy roślin wie, że stają się one obiektem naszej wielkiej troski. Nic w tym dziwnego. By się rozwijać, potrzebują szczególnej uwagi. Jej brak staje się łatwo widoczny – liście żółkną lub brązowieją, więdną i usychają.


Można zauważyć pewien związek, pomiędzy stanem naszego umysły, a stanem naszych roślin. Kiedy cierpimy i przestają nas interesować sprawy otaczające, nasze rośliny obumierają… Czy to możliwe, by rośliny którymi się otaczamy wspierały również nasze zdrowie psychiczne?


Dlaczego warto mieć w domu kwiaty?


Nie tylko kwiaty, ale również inne rośliny mają zwykle za zadanie upiększyć naszą przestrzeń. Z dobrym skutkiem, Jednak jak pokazują badania, otaczanie się zieloną roślinnością przynosi o wiele więcej korzyści – wspomaga oczyszczanie powietrza, poprawia samopoczucie, a w rezultacie jakość naszego życia.

Jakie korzyści proponują nam rośliny?


Redukują lęk i napięcie


Nie tylko przebywanie wśród roślin, ale i patrzenie na nie powoduje, że stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Wpływa to w naturalny sposób na obniżenie lęku.


Poprawiają uwagę i pamięć


Otaczanie się roślinami pomaga poprawić pamięć i uwagę nawet o 20%. Wpływa to również na poprawę koncentracji.


Zwiększają produktywność

Jak pokazują badania, umieszczenie w przestrzeni służbowej roślin spowodowało wzrost wydajności pracowników.


Zmniejszają stres i poprawiają nastrój


Dbanie o rośliny może wpłynąć kojąco na zszargane nerwy, zmniejszając zarówno psychiczny, jak i fizjologiczny stres. Może wynikać to z faktu, że zajmowanie się roślinami tłumi aktywność współczulnego układu nerwowego, wspomagając uczucie relaksu i komfortu.


Zwiększają kreatywność


Osoby znajdujące się w otoczeniu zieleni są o 15% bardziej kreatywne.

Zajmowanie się roślinami, obserwowanie jak rosną i rozkwitają, przynosi uczucie autentycznej radości. Nie tylko pomaga nam czuć się potrzebnymi i daje wrażenie wykonanej dobrze pracy. Przypomina nam często również o tym, że warto robić rzeczy które są ważne dla nas i które dają nam satysfakcję, pomagając nam stale się rozwijać.


Roślinni terapeuci


W jaki sposób rośliny mogą pomagać nam dbać o higienę psychiczną?

Aloes – by pożegnać toksyczne więzi

Aloes przynosi wiele korzyści i nie jest wymagający w pielęgnacji. Jak mówią zwolennicy teorii terapeutycznego działania flory, aloes to idealna roślina dla tych, którzy wiele z siebie dają – emocjonalnie, fizycznie czy finansowo.


Aloesowy miąższ i żel znane są z wielu właściwości, szczególnie jeśli chodzi o pielęgnację skóry i terapię: skaleczeń, blizn, poparzeń i stanów zapalnych. Jednak aloes to również skuteczny oczyszczacz powietrza.

Jego pielęgnowanie, to na przykład przesadzanie rośliny i pozbywanie się martwych kawałków, które hamują jego wzrost. Może to pomóc nam spojrzeć w podobny sposób na nasze relacje i nas samych. Pomóc nam zweryfikować te aspekty naszego życia, które nie pozwalają na rozwój. Odetnijmy więzi które nas zniewalają, jeżeli miejsce w którym się znajdujemy nas uwiera – zmieńmy je.


Aloes warto ustawiać w kuchni lub łazience, gdzie znajduje się większość chemii gospodarczej. Nie wymaga wiele światła, wystarczy też podlewać go raz w tygodniu. Pamiętajmy jednak, by przesadzić go w miarę wzrostu do większej doniczki.


Lawenda – by się zrelaksować i zachować spokój


Lawenda daje nam nie tylko jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Stanowi ciekawą ozdobę dla wnętrz i pięknie pachnie. Uważa się, że świetnie sprawdzi się w przestrzeni tych, którzy w codziennym życiu często zapomi