top of page

Ruska Bania - Gorące Kąpiele Magnezowe w Chacie Mirdada


Jak już wielu z Was wie, nasza ruska bania przeznaczona do odbywania zdrowotnych, gorących kąpieli magnezowych, została już ukończona i jest w fazie testowania. Po 2 tygodniach testów (my, nasi przyjaciele i znajomi) można powiedzieć, że Bania sprawuje się znakomicie, a kąpiele w niej, poza oczywistymi aspektami zdrowotnymi, są po prostu czystą przyjemnością.


Woda w Bani jest nasycona Chlorkiem Magnezu (silne właściwości pro-zdrowotne, antygrzybiczne i antybakteryjne) i utrzymywana jest w temperaturze 38-40 stopni Celsjusza.


Nasza Ruska Bania przeznaczona jest przede wszystkim dla naszych gości pobytowych, odbywających u nas kompleksowe zabiegi zdrowienia i odnowy biologicznej. Pragniemy jednak umożliwić korzystanie z jej dobroczynnego działania na zdrowie, także potrzebującym osobom z naszej okolicy, jeśli tylko pozwolą na to wolne terminy. W takich przypadkach prosimy dzwonić do nas w celu omówienia szczegółów.


Gorąca Kąpiel Magnezowa ma wręcz dobroczynne działanie dla osób z następującymi problemami (wybrane przykłady):

 1. Osób z problemami koncentracji, z długotrwałym uczuciem zmęczenia i w stresie (szczególnie w długotrwałym stresie)

 2. Osób z cukrzycą typu 2

 3. Osób z chorobami układu krwionośnego

 4. Osób z przeciążeniem stawów, układu kostnego i mięśni (chorych, po urazach i czynnych sportowców)

 5. Osób z chorobami hormonalnymi

 6. Osób z rozregulowanym ciśnieniem tętniczym


Ponieważ do przeprowadzenia są jeszcze drobne prace wykończeniowe, postanowiliśmy czasowo (do końca listopada 2019r.) udostępnić naszą Ruską Banię wszystkim chętnym do jej wypróbowania, za darmo!


Jakie warunki trzeba spełnić? To proste:

 1. Trzeba zadzwonić do nas i umówić wizytę na konkretny dzień i godzinę

 2. Trzeba wziąć prysznic tuż przed przyjazdem do nas (w szczególnych przypadkach istnieje taka możliwość także u nas.

 3. Trzeba wziąć ze sobą strój kąpielowy lub szorty, ręcznik i szlafrok (możemy udostępnić nasze szlafroki)


Większości z Was nie trzeba wykazywać jak ważny dla naszych organizmów jest magnez, ale dla przypomnienia i dla tych którzy jeszcze nie posiedli pełnej wiedzy na ten temat, chcemy wypunktować to co najważniejsze:

 1. Magnez jest synergentem, czyli jest niezbędny do przyswajania niektórych, niezmiernie ważnych dla prawidłowego działania naszych organizmów witamin i minerałów, takich jak: witamina B1, B6, Witamina D, Bor, Wapń, Fosfor, Białko.

 2. Magnez katalizuje wiele reakcji przemiany węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej

 3. jest niezbędny dla właściwej mineralizacji kości,

 4. bierze udział w przewodnictwie nerwowym i kurczliwości mięśni,

 5. odgrywa istotną rolę w większości reakcji hormonalnych,

 6. jest regulatorem stężenia glukozy we krwi,

 7. odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Pierwiastek ten uczestniczy w regulacji ciśnienia tętniczego.

 8. istnieją obserwacje sugerujące, że magnez może zapobiegać rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych.

 9. wyniki badań naukowych sugerują, że magnez powoduje zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu oraz zachorowania na cukrzycę typu 2.

Niedobór magnezu jest powszechnie rozpoznawany w krajach uprzemysłowionych, co związane jest z coraz częstszym spożywaniem wysoko przetworzonej żywności. Do niedoboru magnezu w organizmie mogą doprowadzić złe nawyki żywieniowe. Pokarmy z dużą zawartością tłuszczów, błonnika, wapnia zmniejszają wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym. Natomiast nadmiar fosforanów w pokarmach zwiększa wydalanie magnezu z organizmu. Nadużywanie alkoholu, picie kawy i mocnej herbaty oraz częste lub długotrwałe odchudzanie może również doprowadzić do niedoboru magnezu. Do niedoboru tego pierwiastka dochodzi także u osób zestresowanych, kobiet stosujących środki antykoncepcyjne, pacjentów leczonych antybiotykami, cytostatykami, lekami uspokajającymi, nasennymi, psychotropowymi oraz chorych z niewydolnością nerek.


Objawy niedoboru magnezu:

 1. Uczucie zmęczenia, osłabienie koncentracji i pamięci,

 2. zwiększenie podatności na stres,

 3. dolegliwości ze strony układu krążenia wyrażone są najczęściej jako nierówne bicie serca, napady szybkiego bicia serca (określane jako kołatania serca),

 4. objawy związane z układem nerwowo-mięśniowym mogą dotyczyć zarówno ośrodkowego (niepokój, zwiększona pobudliwość nerwowa, stany lękowe, zaburzenia depresyjne) jak i obwodowego układu nerwowego (bolesne kurcze mięśni, drżenia i mrowienia kończyn, powiek i warg, osłabienie siły mięśniowej),

 5. zaburzenia funkcjonowania skóry (wzmożona potliwość) i jej przydatków (wypadanie włosów, łamanie paznokci).

Podwyższony poziomu magnezu czyli hipermagnezemia występuje bardzo rzadko. U większości osób organizm może szybko i skutecznie usunąć nadmiar magnezu przez nerki.

Do rozwoju hipermagnezemii może dojść u pacjentów z:

 1. przewlekłym zapaleniem jelit (z powodu nadmiernego wchłaniania magnezu),

 2. pacjentów z niewydolnością nerek, niedoczynnością kory nadnerczy oraz z odwodnieniem (z powodu zaburzeń wydalania nerkowego).


Cieszymy się, że po wielu miesiącach starań i trudów, nasza Ruska Bania już służy nam i naszym gościom. Następne z naszych marzeń zostało spełnione. Na wiosnę startujemy z nowymi projektami :)


Pozdrawiamy wszystkich i zapraszamy do odwiedzania nas !


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page