top of page

Nowe badania: Pozytywne skutki stosowania akupunktury w przypadkach migren i innych bólów głowy.

Dr. Stephanie AlbertOd Redakcji:


Poniższy artykuł przeznaczony jest bardziej dla zainteresowanych stosowaniem akupunktury, niż dla jej beneficjentów. Jednak nie sposób pominąć w naszej bazie publikacji, jego niezaprzeczalnej wartości, pod kątem jednoznacznego wykazania skuteczności akupunktury, w przypadkach różnych schorzeń.


W tym wypadku mowa jest o wysokiej skuteczności akupunktury w przypadkach migren i bólów głowy ogólnie, choć okazuje się, że wyniki niżej opisanych badań, mogą okazać się niezwykle przydatne, także w leczeniu takich chorób, jak: udar niedokrwienny, otępienie, chorobę Alzheimera, epilepsję, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę Creutzfeldta-Jakoba, urazowe uszkodzenie mózgu, czy też schizofrenię. Wyniki są obiecujące, a badania kontynuowane i rozszerzane. Wszystko po to, aby dla dobra pacjentów, doprowadzić do integracji medycyny akademickiej z metodami stosowanymi w Tradycjnej Medycynie Chińskiej, w celu optymalnego ich leczenia. Kto wie? Może niedługo doczekamy się takiej integracji. Jak na razie jednak udaje się wykazać wysoką skuteczność i wartość akupunktury w przypadkach wielu chorób. Jej największymi zaletami jest to, że jest mało inwazyjna, relatywnie tania i właściwie stosowana, nie powoduje powstawania skutków ubocznych.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:Według badań epidemiologicznych, silne bóle głowy lub migreny dotykają co szóstego Amerykanina [1], a ogólnie ujęte "bóle głowy" zostały "uznane za trzecią co do wielkości przyczynę tzw. "zgubionych lat" z powodu niepełnosprawności, na całym świecie" [2].


Akupunkturzyści wiedzą, że medycyna chińska może pomóc w zmniejszeniu częstotliwości i natężeniu bólów głowy u pacjentów cierpiących na tę dolegliwość. Mimo to, wciąż odkrywa się fizjologiczne mechanizmy działania akupunktury.

Połączenie między akupunkturą a metabolitami mózgu

W badaniu opublikowanym na początku tego roku, w czasopiśmie Journal of Pain Research, wykorzystano obrazowanie mózgu, aby uzyskać pozytywną korelację między akupunkturą a metabolitami mózgu - które to obrazowanie identyfikuje możliwy mechanizm wpływu akupunktury na migreny [3] i potencjalnie wskazuje na skuteczny sposób pomiaru wpływu akupunktury na inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Naukowcy biorący udział w badaniu, które przeprowadzono w Pekinie, wykorzystali obrazowanie metodą spektroskopii rezonansu magnetycznego (MRSI), aby przyjrzeć się poziomowi metabolitów mózgu w regionach mózgu związanych z bólem, po pięciu dniach leczenia akupunkturą u pacjentów cierpiących na migrenę.


Projekt badania był interesujący - w badaniu uczestniczyło 45 osób. Podzielono je na trzy grupy: pacjentów cierpiących na migrenę bez aury, pacjentów cierpiących na napięciowy ból głowy i zdrową grupę kontrolną pacjentów, którzy nie cierpieli na bóle głowy. Jednakże, grupa "napięciowa" działała również jako rodzaj kontroli lub "stanu odniesienia" przez otrzymanie leczenia akupunkturą, lecz nie na szyjno-naczyniowy ból głowy. Zdrowa grupa kontrolna otrzymała pozorowaną akupunkturę, na nie-akupunkturowych punktach na ciele.


Protokół akupunkturowy na hiperaktywność wątroby


W wielu badaniach dotyczących akupunktury popełnia się błąd, polegający na stosowaniu protokołu punktów akupunkturowych, zaplanowanych dla leczenia specyficznego syndromu, według diagnozy zgodnej z tradycyjną medycyną chińską (np. punktów leczenia bólu krzyża z powodu niedoboru Yang nerki), bez uwzględnienia całościowej diagnozy (np. niezróżnicowanego bólu krzyża).


W tym badaniu zidentyfikowaliśmy pacjentów z migreną bez grupy aury, którzy pasowali do ​​diagnozy "Gang Yang Shang Kang" lub "Nadczynności meridianów wątroby" - i zastosowaliśmy odpowiedni protokół leczenia, koncentrując się tylko na tej diagnozie, w tym DU20, GB20 i LV2. Grupa napięciowa otrzymała te same punkty, które nie pasowały do ​​diagnozy TCM.

Po pięciu kolejnych dniach leczenia akupunkturą, pacjenci z migreną bez grupy aury zgłosili spadek intensywności bólu głowy. Ten spadek poziomu bólu został wsparty znacznym wzrostem poziomów metabolitów N-acetylaspartanu w kreatynie (NAA / Cr), szczególnie w obszarach mózgu należących do rejonu wzgórza - części mózgu związanej z przekazywaniem bólu. Niski poziom NAA uważa się za potencjalny czynnik przyczyniający się do bólu związanego z migrenami.


Obiecujące wyniki badań dla zintegrowanego podejścia


Podobnie jak w przypadkach innych, podobnych badań, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że jest to krótkie badanie, które powinno zostać powtórzone. Jeśli jednak wyniki się utrzymają, a zastosowanie akupunktury wykaże ponownie pozytywny wpływ na poziomy NAA u pacjentów z migreną, to może się okazać, iż jest to sfera badań, którą można rozszerzyć, na inne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, które wiążą się z niskim poziomem NAA. Będzie można określić czy akupunktura ma wymierny wpływ na te uwarunkowania. Stany związane z niskim poziomem NAA obejmują także udar niedokrwienny, otępienie, chorobę Alzheimera, epilepsję, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, chorobę Creutzfeldta-Jakoba, urazowe uszkodzenie mózgu i schizofrenię [4].

Niektórzy praktycy medycyny chińskiej mogą się zastanawiać, dlaczego powinniśmy przywiązywać wagę do tego typu badań. Jeśli pacjenci zgłaszają zmniejszenie natężenia bólu, dlaczego musimy również obrazować mózg? Jakie znaczenie ma poznanie poziomów NAA / Cr, kiedy możemy wykorzystać subiektywne doznanie pacjenta w jego stanie zdrowia jako lepszy wskaźnik sukcesu klinicznego?


Robimy to, ponieważ praktykujemy medycynę integracyjną! W rzeczywistości badania obiektywnie mierzonych zmian fizjologicznych w ciele, które wynikają z zastosowania akupunktury, wzmacniają wiarygodność akupunktury w oczach zachodniej medycyny. Stwarza to również wspólny język tego, co osiąga akupunktura, aby akupunkturzyści i lekarze mogli twórczo współpracować i używać akupunktury obok medycyny zachodniej, aby jak najlepiej leczyć wszystkich pacjentów.

Wyniki badań i tekst - Dr. Stephanie Albert

Dr Stephanie Albert ma doktorat z akupunktury i medycyny chińskiej w American College of Traditional Chinese Medicine, w San Francisco, w Kalifornii.

Odnośniki:

Burch, R., Rizzoli, P., & Loder, E. (2018). “The Prevalence and Impact of Migraine and Severe Headache in the United States: Figures and Trends from Government Health Studies.” Headache 58(4): 496–505. World Health Organization. (2016). Headache Disorders [Fact sheet]. http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders Gu, T., Lin, L., Jiang, Y., Chen, J., D’Arcy, R.C.N., Chen, M., & Song, X. (2018). “Acupuncture Therapy in Treating Migraine: Results of a Magnetic Resonance Spectroscopy Imaging Study.” J Pain Res. 11: 889–900. Moffett, J.R., Ross, B., Arun, P., Madhavarao, C.N., & Namboodiri, M.A.A. (2007). “N-Acetylaspartate in the CNS: From Neurodiagnostics to Neurobiology.” Prog Neurobiol. 81(2): 89–131.


opracował i przetłumaczył:

AKAN / Chata Mirdada

www.chatamirdada.com


opracowano na podstawie:artykułu z actcm.edu

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page