top of page

Nakarm swoje komórki macierzyste

Czy odżywianie komórkowe to przyszłość zdrowia mózgu? Naukowiec i Neurolog Dennis Steindler odpowiada "tak" dla magazynu "Tufts" .


Od redakcji:


Poniższy artykuł mimo, że jest w części wywiadem, a w części relacją z tej fascynującej dziedziny nauki, która prowadzi medycynę w nowe czasy i nowe rozwiązania, to jednak może dla niektórych czytelników wydać się zbyt techniczny, a przez to nieciekawy. Zapewniamy, że poniżej zawarte stwierdzenia i opisane odkrycia naukowe, dotyczą naszej codzienności dużo bardziej niż mogło by się to wydawać. W dużym skrócie, udowodniono tu, że odżywianie, czyli dieta, jest w dużej mierze kluczem do optymalnej regeneracji komórkowej organizmu, w tym mózgu.


Mowa jest tu o możliwym uniknięciu lub uzyskaniu regresji (odwracanie choroby) w przypadkach chorób Alzheimera i Parkinsona. Jest też możliwe regenerowanie mózgu, przy uszkodzeniach niektórych jego obszarów.


Co jednak najważniejsze, to stwierdzenie naukowców, że właściwa dieta działa prewencyjnie i leczniczo, także w przypadku chorób nowotworowych.


Naukowcy ci odkryli, że zielona herbata, kurkumina oraz niektóre warzywa, odgrywają większą role w naszej diecie, niż moglibyśmy przypuszczać. A są to tylko niektóre z nich. Jest ważne, aby zastąpić wyjałowioną i wysoce przetworzoną żywność, aktywnymi bilogicznie składnikami. Czasy tego wymagają!


Bardzo przy tym istotne jest unikanie stanów zapalnych, ponieważ każdy z nich, coraz bardziej zbliża nas do ciężkiej choroby i nieodwracalnych zmian, w tym także w mózgu. Aby tego dokonać, musimy zadbać o sprawną regenerację i optymalne działanie naszego systemu immunologicznego. Każde jego osłabienie, to możliwość powstania groźnych dla nas długofalowo stanów zapalnych.


Ich zadaniem jest znaleźć precyzyjne leki, działające na konkretne zdarzenia i przypadki, w sytuacjach, kiedy trzeba działać intensywnie (rozwój choroby). Za to naszym zadaniem jest zrozumieć, że poprzez właściwą dietę i suplementację możemy uchronić siebie i swoich bliskich przed chorobami i cierpieniem.


W dzisiejszym, toksycznym świecie z wyjałowioną żywnością, jest to koniecznością (vide artykuł:

"Nowa szansa dla chorych na raka czy dożywotnia zależność od drogich leków?" Działajmy świadomie póki możemy. To próbują przekazać nam czołowi, światowi naukowcy!

Naprawdę warto zapoznać się z poniższym artykułem i przemyśleć jego przesłanie.


Pozdrawiamy serdecznie,

AKAN / Redakcja Chaty Mirdada


A teraz artykuł:

By Michael Blanding 19 października, 2015 r.


Przyjmujemy za pewnik, że nasz organizm może regenerować komórki, które uległy uszkodzeniu lub po prostu się zużywają i umierają. Jednak przez większość XX wieku naukowcy byli przekonani, że jeden z naszych organów - mózg - nie ma takiej zdolności. Naukowcy byli przekonani, że krótko po urodzeniu, nasze mózgi miały przez cały cykl życiowy tyle samo neuronów i gdybyśmy stracili komórki mózgowe z powodu urazu lub starzenia, nie moglibyśmy tworzyć nowych.

Naukowcy byli tak mocno przekonani do tej teorii, że trzymali się jej przez dziesięciolecia, pomimo oczywistych dowodów przeciwnych - na przykład, że masa mózgu szczurów wzrosła po tym, jak nauczyli się poruszać nowymi labiryntami.

Dopiero w 1998 r. naukowiec - neurolog, Dennis Steindler, który w tamtym czasie pracował na University of Florida, ostatecznie odkrył istnienie ludzkich neuronalnych komórek macierzystych, które mogłyby stać się rozmaitymi rodzajami komórek mózgowych - rosnącymi na wyściółce wewnętrznych jam mózgu i w hipokampie - regionie w kształcie konika morskiego z przodu mózgu, związanym z pamięcią.

"Kiedy komórki te rosną, robią sobie kopie, co jest niezwykłe" - mówi Steindler.

"Robią więcej komórek potomnych, które są zaangażowane w pamięć, uczenie się i funkcję nastroju, i mają wrodzoną zdolność do naprawy uszkodzonej tkanki."

Odkrycie to doprowadziło do powszechnej spekulacji, że te komórki macierzyste można wykorzystać do naprawy neuronów uszkodzonych przez choroby zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona. "W niektórych przypadkach te komórki mogą być także częścią problemu" stwierdził Steindler. W przypadkach chorób i starzenia się, one próbują się naprawiać" - mówi. "Jednak kiedy robią to za intensywnie, mogą prowadzić do powstawania guzów mózgu."

Pytanie brzmiało zatem, w jaki sposób można stymulować te neuronalne komórki macierzyste, aby wytwarzać bardziej zdrowe komórki bez nadprodukcji i tworzenia guzów - i jak mogły by one nadal wytwarzać nowe komórki w miarę postępu starzenia się?

"Ich starzenie się powiązane jest z wieloma sieciami genów i białek, a próbowanie opanowania tego wpływu przez pojedynczy gen lub białko jest bardzo trudne" - mówi Steindler. Podczas gdy niektóre leki okazały się skuteczne w stymulowaniu wzrostu nowych komórek mózgu, to jednak wyniki końcowe były niespójne.

Kilka lat temu Steindler zaczął badać nowy punkt widzenia: odżywianie. "Jedzenie to medycyna" - mówi.

"Odżywianie może wpływać na wiele z tych sieci w tym samym czasie."

Unikalne podejście

Steindler będzie nadal badał te sieci genów i białek, jako nowy dyrektor Laboratorium Neuronauki i Starzenia się w Jean Mayer's Centrum Badań nad Żywieniem Człowieka, Amerykańskiego Departamentu Stanu (HNRCA), w Tufts.

"Kiedy szukaliśmy dyrektora do naszego nowego laboratorium, szukaliśmy interdyscyplinarnego naukowca, który prowadził nowatorskie badania związane z odżywianiem i zapobieganiem związanym z wiekiem zaburzeniem funkcji poznawczych - kimś, kto prowadziłby badania w nowych obszarach i w połączeniu z tradycyjną nauką pomógł by nam w rozwijaniu dziedziny żywienia i chorób mózgu "- mówi Simin Meydani, dyrektor HNRCA. "Uważam, że znaleźliśmy dokładnie odpowiednią osobę, której szukamy."

Koncentracja Steindlera na związku między odżywianiem a chorobami neurodegeneracyjnymi jest wyjątkowa w tej dziedzinie. W swojej karierze nawykł do poszukiwania nowych pomysłów, mówi jego długoletni współpracownik, Brent Reynolds, profesor neurochirurgii na University of Florida. "Dennis jest niesamowicie innowacyjnym naukowcem", mówi. "On jest w czołówce tak wielu dziedzin nauki. Czasami może pójść trochę dalej ze swoimi pomysłami, niż trzeba, ale częściej jednak zdarza się, że reszta społeczności naukowej dogania go dopiero pięć lat później. "

Reynolds jako pierwszy odkrył istnienie neuronalnych komórek macierzystych u myszy, co było ważnym krokiem w obalaniu hipotezy "nie-nowych neuronów", która obowiązywała od 1930 roku. Był podekscytowany, gdy usłyszał, że Steindler był w stanie odkryć ich istnienie u ludzi.

"To był ogromny krok. Tak często robimy rzeczy u gryzoni, które nie przekładają się na ludzi ", mówi. "Kiedy to teraz demonstrujemy, to w gruncie mówimy, że wszystko czego dokonaliśmy u gryzoni, jest teraz możliwe do zastosowania u ludzi."

Wkrótce po tym odkryciu, Reynolds pracował nad procesem izolowania neuronalnych komórek macierzystych i hodowaniu ich w "neurosferach", dużych kulach komórek, które mogły zostać wszczepione do mózgu, aby potencjalnie naprawiać uszkodzenia. Wtedy, na konferencji zobaczył prezentację Steindlera przedstawiającą dokładnie to samo - a Steindler był na najlepszej drodze do opublikowania tego jako pierwszy. Obydwaj naukowcy popracowali razem nad dokumentem, a Steindler później zwerbował Reynoldsa do współpracy z nim na University of Florida, gdzie współpracowali przy wielu innych pracach dotyczących komórek nerwowych i komórek macierzystych raka.

Rola stanu zapalnego

Reynolds będzie kontynuował współpracę ze Steindlerem podczas swoich badań w Tufts, które skupią się na tym, jak zachować zdolność komórek macierzystych do naprawy i regeneracji komórek w miarę ich starzenia.

"Stało się jasne, że zdolność regeneracji zmniejsza się wraz z wiekiem" - mówi Reynolds. "Pytanie, które Dennis prawdopodobnie zadaje i na nie wreszcie odpowie, brzmi: w jaki sposób, z upływem lat, zmieniają się wymagania żywieniowe i jak wiążą się one ze zdolnościami regeneracyjnymi. Kiedy odpowiemy na to pytanie, możemy zapytać, jak możemy zmienić odżywianie, aby to osiągnąć. "

Aby odpowiedzieć na te pytania, Steindler skupił się na roli, jaką odgrywa stan zapalny w procesie starzenia się komórek macierzystych, a także w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Badania wykazały, że stan zapalny wytwarza małe białka lub cytokiny w komórkach mózgowych. Dwa z tych białek - amyloid i białka tau - zostały powiązane z chorobą Alzheimera.

"Szczególne mutacje genetyczne nie potrafią zbyt dobrze przetwarzać tych białek" - mówi Steindler. "Komórki starają się je wypluć, aby się ich pozbyć, ale kiedy nie mogą tego zrobić, komórki same mogą umrzeć." Kiedy są w stanie wydalić je do środowiska w mózgu, mogą wpływać na inne komórki, które z tego powodu mogą nie działać prawidłowo, przyczyniając się do choroby Alzheimera. Podobne białko o nazwie alfa-synukleina może być związane w podobny sposób z chorobą Parkinsona.

Steindler skupił się na roli, jaką odgrywa stan zapalny w procesie starzenia się komórek macierzystych, a także w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Zmieniając dietę i odżywianie, pacjenci mogą być w stanie ograniczyć stan zapalny tkanki mózgowej i zapobiegać, a nawet odwracać choroby zwyrodnieniowe, dając neuronalnym komórkom macierzystym zdolność leczenia uszkodzeń.

"Wszystkie składniki bioaktywne w naszej diecie odgrywają rolę w tym, jak komórki mogą walczyć z tą tendencją do zapaleń" - mówi Steindler. W szczególności eksperymentuje on z trzema przeciwutleniaczami, które, jak podejrzewa, mogą być spożywane w wyższych dawkach wraz z wiekiem, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komórek macierzystych - EKGC, występujące w zielonej herbacie; kurkumina, znaleziona w kurkumie; i sulforafan, znaleziony w brokułach, brukselce i innych warzywach.

Wszystkie trzy związki chemiczne są obecnie badane w HNRCA. Simin Meydani wykonał pracę nad ECGC, stwierdzając, że hamuje rozprzestrzenianie się limfocytów T, białych krwinek, które mogą powodować pewne zaburzenia autoimmunologiczne. Mohsen Meydani, dyrektor laboratorium biologii naczyń w ośrodku, odkrył, że kurkumina może ograniczać angiogenezę, rozprzestrzenianie się naczyń krwionośnych zarówno w nowotworach, jak i tkankach tłuszczowych, które powodują szybszy wzrost guzów. Ta właściwość może być pomocna w zmniejszaniu rozmiarów nowotworów mózgu.

Terapia "Gwiezdnych Wojen"

Aby sprawdzić wpływ tych różnych składników odżywczych i zobaczyć, jak wchodzą w interakcje z terapiami lekowymi, Steindler zastosował nowatorską technikę: tworzenie "awatarów" pacjentów - terminu, który pożyczył od chłopca cierpiącego na chorobę mózgu, który brał udział w jednym z jego badania kliniczne.

"Był fanem Star Wars i poprosił mnie, żebym użył jego tkanki mózgowej, aby inne dzieci nie musiały doświadczyć tego, co zrobił" - mówi Steindler. "Poprosił mnie, abym stworzył klony swoich komórek do nauki".

Zainspirowany pomysłem, Steindler jest pionierem techniki, w której komórki chore na nowotwór lub choroby neurodegeneracyjne, wraz z ich unikalnym układem odpornościowym i profilem choroby, są hodowane i wszczepiane myszom. Te "awatary" są następnie poddawane różnym kombinacjom leków i terapii odżywczych, aby zobaczyć, które są najbardziej skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzeniania się lub nawrotowi choroby.

Komórki "stają się surogatami pacjenta" - wyjaśnia Steindler. "Zamiast studiować terapie bezpośrednio na pacjentach, możemy pozostać dwa kroki naprzód, testując je na surogacie".

Ostatecznie Steindler ma nadzieję, że techniki te można replikować elektronicznie, destylując unikalną chemię pacjenta w modelu danych, który można zmanipulować na komputerze w celu ustalenia najlepszego sposobu odżywiania. "Ostatecznie te awatary będą pacjentami na chipie", mówi. "Właśnie tam zmierzamy."

W międzyczasie Steindler rozkręca laboratorium w Tufts, aby lepiej móc zbadać właściwości tych suplementów. Ma nadzieję, że korzystając z wiedzy swoich kolegów pomoże określić najbardziej efektywne zmiany w diecie, aby zaatakować stan zapalny, który prowadzi do zwyrodnienia mózgu, a także raka.

"Naprawdę, Tufts i HNRCA są liderami w tych dziedzinach", mówi Steindler, przypisując zaslugi swojej poprzedniczce w laboratorium neurologii, profesorowi Jean Mayer University -  Irwinowi Rosenbergowi. "Mam nadzieję na szeroko zakrojoną współpracę, aby te nowe odczynniki terapeutyczne znalazły się w w badaniach klinicznych. Wszystkie diety i odżywcze terapie, które badamy, wydają się być w stanie spowolnić choroby - i być może, jeśli zrobi się to dobrze, nawet im zapobiegać. "

Michael Blanding jest niezależnym pisarzem z Bostonu.

Artykuł ten pojawił się po raz pierwszy w wydaniu magazynu Tufts Nutrition w lecie 2015 roku.tłumaczenie i opracowanie: AKAN / Chata Mirdada

www.chatamirdada.com

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page