top of page

Korzyści zdrowotne masażu hawajskiego Lomi Lomi
W czasach przed kolonizacją, Hawajczycy podążali za zdrowym stylem życia, który obejmował dobrze zbilansowaną i odżywczą dietę oraz sprawność fizyczną, osiąganą zarówno poprzez pracę jak i sport. Bycie w ruchu (spacery, taniec, praca) i pozytywne postrzeganie świata, były dla nich codziennością. Zwracali też dużą uwagę na stronę duchową i energetyczną ich życia. Hawajczycy uważali, że higiena ich duszy oraz utrzymanie na co dzień balansu energetycznego ich ciała, są tak samo ważne, jak odpowiednia dieta, czy ruch.


Pierwsi mieszkańcy Zachodu, którzy odwiedzili Hawaje, zwrócili uwagę na życzliwość i siłę Hawajczyków, ich jasne zęby i ogólną czystość. Zdrowie było tam rozumiane jako wynik pono, czyli "właściwego życia". Choroba występowała według nich, z powodu braku równowagi w którymś z aspektów życia, czy to duchowym, mentalnym czy fizycznym. Uzdrowiciele uważali, że każde takie zaburzenie tworzy "korzeń" lub przyczynę choroby. W swoim uzdrawianiu oddziaływali więc także na psychikę człowieka i jego stronę duchową. Mogły to być, oprócz ziół i masaży, modlitwy, wizje jak i dyskusje grupowe wraz z zabiegami fizycznymi.


Kahuna healing

Hawajscy Kahuni (Uzdrowiciele) byli biegli w leczeniu ciała lekami ziołowymi (la`au lapa`au). Kahuna medyczna stosowała staranną obserwację i badanie dotykowe w diagnozowaniu. Stosowano zioła w połączeniu z masażem, ustawianiem kości, ogrzewaniem lub hydroterapią. Uzdrowiciele, aby nauczyć się biegle tej sztuki, przechodzili rygorystyczny kurs i treningi, które trwały niekiedy dziesięciolecia.


Wiedza Hawajczyków zadziwia swą głębią, mądrością oraz niezwykłą skutecznością w zastosowaniu praktycznym. Ich uzdrowiciele - Kahuni, słynęli z niezwykłych zdolności uzdrawiania i nie tylko. Ich filozofia dotycząca zdrowego życia i przyczyn powstawania chorób jest w większości identyczna jak ta, którą można odnaleźć w tradycyjnej medycynie chińskiej, ajurwedzie i tradycjach z wielu innych regionów świata.


Kilkadziesiąt lat temu świat zachodni poznał niezwykłą technikę utrzymywania zdrowia jak i jego przywracania, stosowaną przez Hawajczyków od wielu stuleci - niezwykle piękny i wywołujący błogość masaż Lomi Lomi.


Co to jest masaż hawajski Lomi Lomi?

Celem masażu hawajskiego Lomi Lomi (lub Kahuna), jest uzdrawianie pacjentów fizycznie, emocjonalnie oraz duchowo, poprzez harmonijne równoważenie ich stanu umysłu i ciała.

Kahuna, co w języku hawajskim oznacza uzdrowiciela lub uzdrowienie, zawiera filozofię i praktyki dotyczące pracy z ciałem, takie jak masaż i przepływ energii. Podczas masażu hawajskiego terapeuta może czasami tańczyć przy stole, w takt muzyki hawajskiej, wykonując przy tym ruchy hula. Działania te pomagają terapeucie zestroić się z naturalnym rytmem pacjenta i stworzyć harmonię między jego ciałem, umysłem i duszą.

Struktura masażu hawajskiego


W technice "Loving Hands" (kochające ręce), w masażu Lomi Lomi, terapeuta dotyka i traktuje pacjenta z miłością, szacunkiem i współczuciem. Korzystając z różnych części ciała (dłoni, stóp, kolan, łokci, palców, przedramion), a czasami przy pomocy kijków i specjalnie dobranych kamieni.

Masaż Lomi Lomi zwykle rozpoczyna się od ciszy i spokoju pomiędzy terapeutą a klientem, często z rękami terapeuty delikatnie opierającymi się na plecach pacjenta i wymawianiem cichych błogosławieństw lub modlitw, prosząc o uzdrowienie. Pracując intuicyjnie z każdym klientem, aby określić najlepsze podejście do terapii, terapeuta najpierw pyta o zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne danej osoby. Prosi też pacjenta o podanie własnych intencji dotyczących uzdrowienia. W związku z tym nie ma ustalonego formatu ani sekwencji dla masażu i nie ma dwóch identycznych masaży. Jest tylko zespół technik, które terapeuta dobierze odpowiednio do pacjenta i jego sytuacji.

Mając na celu doprowadzenie pacjentów do jak najlepszej harmonii z samym sobą i otaczającym ich światem, hawajskie masaże odmładzają umysł pacjenta, jego ciało i duszę, usuwając przy tym blokady energetyczne i oczyszczając jego energię. Zabiegi mogą również obejmować ćwiczenia oddechowe, medytację i rośliny lecznicze. Podczas masażu pacjenci są zachęcani do skupienia się na oddychaniu - wdychaniu świeżej energii oraz skupieniu na wydychaniu negatywnych myśli i stresu.

Korzyści z masażu Lomi Lomi

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego szwedzkiego masażu, ruchy mogą być długie, gładkie i relaksujące lub szybkie i orzeźwiające. Masaż Lomi Lomi, wspiera i pomaga w następujących sytuacjach i dolegliwościach:

  • przy stanach depresyjnych i zaburzeniach psychicznych,

  • w przypadku wyczerpania fizycznego i psychicznego (także wypalenia zawodowego),

  • przy długotrwałym, silnym stresie,

  • w detoksykacji organizmu,

  • wzmacnia odporność organizmu,

  • pobudza działanie układu limfatycznego,

  • wspomaga układ krążenia i oddechowy,

  • reguluje działanie układu trawiennego,

  • zwalnia napięcie mięśniowe,

  • poprawia elastyczność stawów.

Zalety zdrowotne masażu Lomi Lomi są niezaprzeczalne, ale większość z tych, co go doświadczyli, pamięta go jako czas trudnej do opisania błogości, poczucia szczęścia i głębokiego relaksu.


Masaż Lomi Lomi stworzyli ludzie, których codziennością była radość i cieszenie się życiem, więc jest zrozumiałe, że takiego właśnie efektu można oczekiwać, kiedy się go doświadczy.          

Opracowanie AKAN / Chata Mirdada

www.chatamirdada.com


Przy redagowaniu niniejszego materiału korzystałem ze źródeł takich jak:

- materiały własne

1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Zoe
Zoe
Aug 30, 2021

I enjoyed this post thanks for sharing

Like
bottom of page